Podologie

Vyšetření na podoskopu

Čím se zabývá podologie?

Podologie se zabývá diagnostikou a léčbou chodidel pomocí cvičení a ortopedických vložek. Cílem je podpora fyziologické funkce plosky nohy a korekce její patologie v souvislosti s držením a pohybovými funkcemi celého těla.

Ploska nohy je důležitý orgán, který ovlivňuje stabilitu a kvalitu chůze. Nesprávné pohybové stereotypy způsobují změny i ve fungování plosky nohy.

Jaké jsou nejčastější potíže?

Nejčastěji se u pacientů setkávám s bolestmi paty, patní ostruhy, achillovky, lýtek, přední části nohy, s otlaky, s vbočeným palcem a dalšími obtížemi. Stále více rodičů řeší špatnou klenbu nohou u svých dětí. Většinu těchto potíží lze pomocí odborného vyšetření a následné terapie upravit.

Co obsahuje podiatrická péče?

Zobrazení zatížení partíí chodidla

Základem dobré péče je odborné komplexní statické a dynamické vyšetření pohybového aparátu se zaměřením na plosku nohy. Statické vyšetření plosky se provádí na moderním přístroji pro diagnostiku vad nohou – podoskopu .

Podoskop umožňuje podrobně hodnotit různě zatížené partie chodidel. Odhalí vady drobných kloubů nohy, postavení, tlak a rotaci patních kostí i jednotlivých částí chodidla vůči sobě. Vyšetření na podoskopu je možné v průběhu terapie opakovat, snímky se archivují ke kontrolnímu vyšetření.

Jak probíhá terapie?

Na základě výsledků z vyšetření je možné zahájit individuální terapii, která je kombinací aktivních a pasivních prvků. Terapie zahrnuje především:

  • Ošetření bolestivých stavů (ošetření měkkých tkání nohy, mobilizace kloubů, protažení

    Konzultace výsledků s pacientem

    svalů)

  • Cvičení k aktivaci svalů nožní klenby
  • Korekce pohybových stereotypů se zaměřením na klouby dolních končetin
  • Využití prvků DNS (dynamická neuromuskulární stabilizace)
  • Tejpování
  • Návrh a úprava individuálních ortopedických vložek
Jak fungují ortopedické vložky?

Nabízím vysoce kvalitní termoplastické vložky firmy Vasily Medical.  Přímo v ordinaci vložky upravuji přesně dle výsledků provedených vyšetření. Speciální vložky do bot neslouží jako pasivní opora nohy. Jejich úkolem je naučit nohu správně pracovat. Díky cílené úpravě vložek se noha může opřít i o místa, o které se jinak opřít neumí. Tím se aktivuje její přirozená funkce v opoře i odrazu.

Produktová řada vložek Vasily Medical

Studio zdravého obouvání

Od roku 2010 pracuji jako vyškolený poradce české protetické firmy Studio zdravého obouvání. Pomocí planfografu v ordinaci sejmu otisk plosky a vytvořím podologický návrh, podle kterého Studio zdravého obouvání vyrobí ortopedické vložky na míru. Na tyto vložky lze čerpat příspěvek zdravotní pojišťovny.

 

 

Komentáře jsou vypnuty.